Doručení nad 500Kč ZDARMA na pobočky Zásilkovny, až k Vám domů nad 1000Kč / 1500Kč. Odesíláme do druhého dne, vše skladem! Sortiment každý den rozšiřujeme, stáhněte si naše vouchery a novinky!

Arganový olej - poklad Maroka a jeho cesta až k nám

Víte, co je to arganový olej a jak se z rozpálené krajiny jihozápadního Maroka dostal až k nám?

Arganový olej se získává lisováním plodů v jihozápadním Maroku rostoucího stromu argánie trnité (Argania spinosa). Argánie je strom, který je schopen přežít sucho i horko, má velmi rozsáhlý kořenový systém. Arganový les je v Maroku druhým největším biotopem hned po rozšířeném dubu cesmínovitém. Plody argánie vypadají trochu jako olivy a vyhledávají je jako svou potravu marocké kozy, které často lezou po stromech a plody a listy požírají, především jsou však plody zdrojem tradičně ceněného arganového oleje, který se používá jak v kosmetice, tak v kuchyni. V kosmetice je ceněn pro své elastizující, zvláčňující a vyživující účinky, Berbeři jej tradičně používají na kožní problémy, akné a neštovice. V kosmetice se používá olej lisovaný zastudena, získávaný čistě mechanickým lisováním za nízkých teplot. Tak má zachovánu většinu prospěšných látek, minerálů a vitamínů. Výborně pečuje o pokožku suchou, dobře uklidňuje pleť po opalování a je velmi dobře snášen i citlivou pokožkou, hodí se i k ošetření pleti a péči o nehty a vlasy.

Olej používaný ke kuchyňským účelům je z lehce napražených semen, které tím ztratí svou přirozenou mírnou trpkost. Získá tak nasládle ořechovou chuť, při zachování velkého množství vitamínů, minerálů a zejména obsahu nenasycených mastných kyselin. 

V kuchyni je arganový olej cennou příměsí salátů, pomazánek a rozličných pokrmů, které obohatí svou jemnou chutí a vysokým obsahem vitamínu E a vitamínů. Vychutnat si jeho příjemnou chuť můžete i pouhým namáčením čerstvého pečiva do oleje, jako se to ve Středomoří dělá s olejem olivovým. Cena arganového oleje je vyšší než u rozšířeného a poměrně běžného olivového oleje, ale překvapí Vás velmi příjemnou chutí a jemnou nasládlou vůní. 

Výrobky z arganového oleje nebo s jeho příměsí můžete nalézt zde 

Arganový olej - argánie - Autor: marco arcangeli – cropped version of capre sull' albero, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2791765

Autor: marco arcangeli – cropped version of capre sull' albero, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2791765

 

 

Fotografie: Zahir Cosmetics - arganový olej

Výrobky z arganového oleje nebo s jeho příměsí můžete nalézt zde