Doručení nad 500Kč ZDARMA na pobočky Zásilkovny, až k Vám domů nad 1000Kč / 1500Kč. Odesíláme do druhého dne, vše skladem! Sortiment každý den rozšiřujeme, stáhněte si naše vouchery a novinky!

Lupinové kafe? Lupinová káva?! Lupinový bob? Co to je?

Znáte lupinové kafe? A co to vůbec je, ta lupina? A jak se ta lupinová káva z ní vyrábí? 

Lupina neboli vlčí bob patří mezi bobovité rostliny, je tedy příbuzná s hráškem, fazolí či sójou. Jedná se o starou kulturní plodinu, jejíž semena – boby – se konzumují jako součást běžné stravy již od starověku.

lupinfrape

Složení semene lupiny bílé (bobů) se podobá sóje. Obsahuje velké množství bílkovin (asi 35%) a oproti sóje méně hrubého tuku, a navíc obsažený tuk tvoří z 80% nenasycené mastné kyseliny (olejová a linolová). Dalo by se říci, že jako zdroj proteinů soutěží se šroty z olejnatých semen a jako zdroj energie soutěží s cereáliemi. Dále obsahuje aminokyseliny (např. lysin, leucin, methionin, arginin), fosfolipidy (lecitin), hrubou vlákninu, je bohatá na minerály a vitamíny (vápník, fosfor, hořčík, draslík, sodík, mangan, karotenoidy – např. lutein).

Lupinové kafé, nesprávně označované jako lupinová káva (dle českého zákona se tak označovat nesmí) je skvělou alternativou obilných i pravých káv. Neobsahuje kofein ani lepek. Připravit si můžete horkou kávu nefiltrovanou i filtrovanou, presso, nebo ledový nápoj pro osvěžení. Výborná je dochucená (rostlinným) mlékem, oslazená medem. Lupinové kafe je vyrobené z bobů lupiny bílé. Boby byly vypěstovány v Německu a pochází z kontrolovaného ekologického zemědělství. Praženy jsou v malé pražírně kávy velmi šetrně - při nízkých teplotách a pozvolna. Upražené boby se melou a balí tak, aby se zachovalo celé aroma. Příprava lupinového kafe je velmi snadná. Připravuje se jako běžná pražená mletá káva, lze ji přefiltrovat či připravit jako espresso. Doporučujeme přípravu kávy v konvičce french press: na každých cca 150 ml vody jednu vrchovatou lžičku kávy, přelejeme horkou vodou, ale již ne vroucí, a necháme 4-6 minut louhovat. Poté opatrně stlačíme sítko dolů. Hotovo! Z lupinového kafe se dá také udělat opravdu lahodné frappé třeba s ovesným mlékem!

Lupinové kafe si můžete zakoupit zde

lupinkafe