Doručení nad 500Kč ZDARMA na pobočky Zásilkovny, až k Vám domů nad 1000Kč / 1500Kč. Odesíláme do druhého dne, vše skladem! Sortiment každý den rozšiřujeme, stáhněte si naše vouchery a novinky!

Biopotraviny se hnojí v noci a další cynické mýty Čechů

Biopotraviny se hnojí v noci a další cynické mýty a předsudky Čechů k biopotravinám

3 dobré důvody, proč v naší krásné krajině pěstovat a jíst biopotraviny

Biopotraviny v Reformhaus.cz

„To není ňáký bio, ale echt bio!“ Tak by se dala parafrázovat známá hláška Heleny Růžičkové, kterou pronesla o zlatě v obchodě s elektronikou v jednom díle Slunce, seno... Bio také není „ňáké“, ale je přesně definované a musí splňovat přísná kritéria, která zaručují kvalitu potravin, jejich původ i zpracování. Nikdo si nemůže jen tak napsat na zahrádku „bio“, i kdyby nakrásně hnojil jen domácím hnojem. Takové potraviny, z vlastní zahrádky nebo ze zahrádky příbuzných, mohou být označeny jako „pěstovány bez chemie“, ale nikoliv bio. Bio je propracovaný systém přírodních postupů, které se týkají především pěstování a výroby, ale také zpracování a ošetření produktů.

Biopotraviny v nabídce Reformhaus.cz naleznete filtrem bio zde

Proč jsou biopotraviny kvalitnější, ekologičtější a etičtější? Proč bychom je měli kupovat, ikdyž mají ve většině případů větší cenu než konvenční? Co se týče vyšší ceny, je to otázka hlavně množství, v sousedním Německu ceny biopotravin vytrvale klesají podle toho, jak vzrůstá poptávka zákazníků. Navíc konvenční potraviny jsou tak levné proto, že náklady na ekologické škody způsobené jejich pěstováním (rezidua v půdě, znečištění vod, eroze a záplavy, doprava…) nese celá společnost. Biofarmáři prostě dávají více péče své půdě i životnímu prostředí, proto jsou dražší.

Sestavili jsme pro Vás tři jednoduchá kritéria, která Vám napomohou v rozhodování, proč si nekupovat „no name“ potraviny z diskontního řetězce, ale vysoce kvalitní „echt bio“ potraviny. Nikdo z nás už nepamatuje, jak chutnaly chemicky neošetřené potraviny před průmyslovou revolucí, ale všichni si všímáme klesající kvality potravin v řetězcích. Bio je prostě návrat ke kvalitním potravinám, ale také cesta k dobrému životnímu prostředí a spokojenosti zvířat. Bio nutně neznamená, že je daný výrobek zdravý – bio může být i sádlo, alkohol, brambůrky, smažené hranolky či cigarety – bio tedy znamená hlavně to, že suroviny byly pěstovány a zpracovávány ekologicky, takže si vybere jak zdravě žijící vegetarián, tak bohémsky žijící gurmán.

Zdraví a kvalita

Ikdyž existují různé výzkumy a v Česku se v poslední době stalo módou znevažovat biopotraviny, skutečnost je taková, že velké množství výzkumů a testů prokazatelně dosvědčuje vysokou kvalitu biopotravin, které jsou ve srovnání s konvenčními všeobecně zdravější, chutnější a kvalitnější. Stačí se zúčastnit některého z biojarmarků na www.mesicbiopotravin.cz a některé z biopotravin ochutnat. Už žádné chemické hnojení ve prospěch větších výnosů, žádná „éčka“, glutamany, konzervanty. Vychutnejte si biomléko takové, jaké je, biobrambory takové, jaké opravdu jsou. Něco vám nemusí chutnat napoprvé, ale tak to prostě příroda vypěstovala. Biopotraviny mohou být na první pohled stejné jako konvenční produkty, bio se dá vyrobit cokoliv. Můžete si být ale jisti, že takové produkty budou pocházet z ekologické produkce, budou mít nulový či výrazně nižší obsah chemických reziduí, pesticidů, dusičnanů či těžkých kovů a nebudou obsahovat třeba glutaman nebo konzervanty. Ve většině případů však místo rozumu rozhodne hlavně chuť – stačí ochutnat třeba takové lahůdky jako jsou bio fairtrade čokolády nebo pečené bio brambory s bio zeleninovým salátem.

Biopotraviny v Reformhaus.cz

Příroda okolo nás

Bio je hlavně o způsobu produkce. Pěstitelé musí splňovat přísná kritéria, kromě obvyklých zemědělských kontrol mají ještě další kontroly, které ověřují, že pozemky jsou spravovány bez použití chemie. Nikdo se také nemůže stát biopěstitelem ze dne na den – na pozemcích běží přechodná dvouletá doba, po kterou se půda „čistí“, aby byly biopotraviny opravdu čisté, bez obsahu případných chemických reziduí. Biozemědělec musí splňovat mnoho dalších kritérií včetně umístění polí – málokdo třeba ví, že pokud bude v blízkém okolí pole s geneticky modifikovanou kukuřicí a ta se spráší s biokukuřicí, biozemědělec může o certifikát přijít – bio se totiž zcela příčí genetickým modifikacím. Bioprodukce je přírodě blízký způsob hospodaření, který jsme znali do dob průmyslové revoluce a zemědělské kolektivizace – ve většině případů jsou biozemědělci lidé, kteří dělají svou práci s láskou, udržují ekologickou funkci krajiny, poskytují na svých pozemcích prostor i například ptákům, kteří zároveň chrání pole a ničí škůdce a podobně. Každý, kdo mohl srovnat biofarmu v podhůří hor nebo velké lány pole, které zrovna letadlo práškuje čímsi bílým, nemůže o ekologickém významu biopotravin pochybovat. Mimochodem, víte, že sinicím se v našich rybnících daří také díky tomu, že z polí je splachována půda s dusičnany z hnojiv?

Biopotraviny v nabídce Reformhaus.cz

Zvířata a lidé

Bio nemusí být jen obilí, říkají lehce posměšně ti, kteří se masa nechtějí vzdát a navíc objevili, že je biomaso velmi chutné. Jiní dodávají, že zvířata na ekologických farmách jsou chována ve volných výbězích, bez stresu, většinou s větší péčí a zdravějším vývinem, než zvířata chovaná konvenčně ve velkochovech. To je zřejmě pravda, zvířata mají na biofarmách větší pohodu, mohou se chovat podle obvyklých vzorců chování a netrpí stresem, zneužíváním antibiotik a hormonů tak, jako se tomu děje v obrovských halách velkochovů a drůbežáren. Zvířata na biofarmách mohou být krmena jen certifikovaným bio krmením, celý proces je opět vysoce kontrolován a prověřován. Spotřebitelé, kteří si koupí biomaso v supermarketu, však nezažívají situaci, kterou znají majitelé malých rodinných biofarem: když už jsme mu/jí dali jméno, můžeme ho/jí pak zabít? Vyvstává zde etická otázka, zda je rozdíl, zda zvíře celý život protrpí ve velkochovu a pak po kruté cestě na jatka v mukách zemře, nebo zda stráví život v relativní pohodě, která však také skončí jeho zabitím. Pro někoho je existence biomasa dostatečným argumentem pro to, aby se svého masíčka nemusel vzdávat, jiní nad tím přemýšlejí a rozdíl mezi masem a biomasem nevidí, protože oboje končí smrtí na jatkách. Rozhodnutí je na vás, nicméně na trhu je velká spousta rostlinných alternativ jako tofu, seitan, rostlinné párky, salámy, karbanátky apod., takže není již těžké být vegetarián či vegan. Co byste si vybrali vy, žít celý život ve tmě a stresu velkochovu, nebo žít spokojeně a pak být zabit od těch, co vás chovali s láskou a dali vám jméno? I proto, že mnozí odmítají řešit toto morální dilema, rozhodli se pro vegetariánství či veganství. Každopádně co je prokazatelné, že biofarmy poskytují životní prostor mnoha druhům živočichů, včetně půdních živočichů, kteří v intenzivně obhospodařovávané půdě konvenčních lánů polí již dávno nežijí.

Biopotraviny v nabídce Reformhaus.cz naleznete filtrem bio zde